Zanieczyszczenie powietrza a bieganie

Mamy coraz większą świadomość tego jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z tego względu coraz częściej podejmujemy wysiłek, zakładamy sportowe buty i idziemy pobiegać. Okazuje się, że nie zawsze jest to dobry wybór. Przy wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza intensywny wysiłek może okazać się zgubny dla naszego zdrowia.

Wpływ smogu na zdrowie biegacza

Podczas biegania oddychamy znacznie szybciej niż podczas zwykłego spaceru. Dzięki temu więcej powietrza dostaje się do naszych płuc. Jest to idealna sytuacja, kiedy mamy możliwość przebywać w czystym otoczeniu. Powietrze ma dobroczynny wpływ na nasz umysł i ciało, chyba, że jest zanieczyszczone. Niestety wszechobecny smog, którego doświadczają mieszkańcy wielkich miast zawiera liczne toksyczne substancje, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Bieganie w takim środowisku prawdopodobnie prędzej, czy później przyczyni się do:

  • problemów z układem oddechowym,
  • zaburzeń układu krążenia,
  • chorób typu nowotwory.

Co w takiej sytuacji powinna zrobić osoba, która chce prowadzić zdrowy tryb życia? Specjaliści zalecają rezygnację z biegania na zewnątrz, w momencie, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy. Niestety, badania związane z pomiarem zanieczyszczeń powietrza nie są optymistyczne. Niestety w wielu polskich miastach wychodzenie z domu byłoby niedozwolone nawet przez sto pięćdziesiąt dni w roku. Z tego względu część zapalonych biegaczy sięga po maski antysmogowe, które oczyszczają powietrze, które wdychamy.

Maska antysmogowa niezbędny gadżet biegacza

biegaczObecnie coraz większa liczba sklepów sportowych wprowadza do swojego asortymentu maski, które mają chronić przed smogiem. Tego typu gadżety różnią się zarówno estetyką jak i skutecznością. Znajdziemy maski przeznaczone dla kobiet, jak i takie, które dedykowane są mężczyznom. Pierwszy zakup maski powinien odbyć się w sklepie. Musimy zdawać sobie sprawę, że będzie ona skuteczna jedynie wówczas, kiedy dobrze ją dopasujemy. Możliwość przymierzenia kilku lub nawet kilkunastu masek na miejscu jest więc niezwykle ważna. Kiedy znajdziemy model, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, możemy z powodzeniem zamawiać kolejne egzemplarze w sklepach internetowych.

Maski dla sportowców różnią się od tradycyjnych masek między innymi tym, że pozwalają na szybszy przepływ powietrza. Dzięki nim możemy swobodnie oddychać podczas biegania, czy jazdy na rowerze. Nowoczesne maski posiadają paramenty, które pozwalają na wykorzystywanie ich w zróżnicowanych warunkach. Ważnym czynnikiem jest tu filtr, który pozwala na wychwytywanie określonych cząsteczek.

Dobrej jakości maski są zabezpieczone przed wilgocią. Materiały, z których zostały one wykonane nie dopuszczają do rozwoju bakterii i grzybów. Jednocześnie maska antysmogowa musi być od czasu do czasu prana. Wysokogatunkowe modele są przystosowane do prania w pralce. Choć dla niektórych maska to duży problem natury estetycznej, współcześnie gadżety te cechują się bardzo atrakcyjną stylistyką, która przekona wielu niezdecydowanych.