Właściwości medyczne mniszka lekarskiego

W artykule skupimy się na działaniu mniszka lekarskiego z uwzględnieniem cech jego najpopularniejszej formy, czyli syropu. Zapraszamy do lektury!

Działanie mniszka lekarskiego

Jakimi walorami odznacza się tytułowa bylina? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy kolejny raz odwołać się do cech konstrukcyjnych mniszka lekarskiego. Oczywiście najbardziej prozdrowotnym działaniem może pochwalić się korzeń rośliny. Ma on działanie żółciotwórcze i żółciopędne pod warunkiem, że został zebrany świeży i uległ prawidłowemu procesowi zasuszania. Specjaliści zalecają korzeń mniszka w owej formie zwłaszcza diabetykom ze względu na zawartość insuliny. Ponadto sok z korzenia mniszka lekarskiego zalecany jest osobom cierpiącym na zaburzenia czynności wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. O działanie pozostałych elementów, m.in liści zapytaliśmy eksperta – Bożydara Słonimskiego zajmującego się na co dzień medycyną alternatywną i ziołolecznictwem. Oto fragment jego wypowiedzi –
„Najwięcej prozdrowotnych właściwości mniszek lekarski zachowuje w postaci naparu. I tu wyróżniamy dwa podstawowe warianty – napar z korzenia oraz liści mniszka, bądź napar z samych liści. Taka forma jest doskonała na leczenie dolegliwości związanych z niewydolnością nerek. Warto podkreślić, że napar z liści odznacza się także cennym działaniem usprawniającym przemianę materii – stosować się go powinno w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego, gdyż działa przeczyszczająco…”
Mniszek można nabyć w formie jak:
https://www.allecco.pl/sok-z-mniszka-succus-taraxaci-100-ml.html
https://www.allecco.pl/mniszek-lekarski-fix-1-g-20-saszetek-wspomaga-trawienie.html
https://www.allecco.pl/mniszek-korzen-50-g.html

drink

Popularna forma i jej zastosowanie

Zdecydowanie najpopularniejszą formą zastosowania mniszka lekarskiego jest syrop, który możemy dostać praktycznie w każdej aptece. Kolorem oraz konsystencją syrop ten przypomina miód, dlatego bardzo często stosuje się go właśnie pod nazwą „miodu z mniszka lekarskiego”. Do jego przygotowania wykorzystuje się praktycznie wszystkie elementy konstrukcyjne – korzeń, łodygę i kwiaty. Syrop zawiera zatem mnóstwo cennych składników takich jak witaminy A, D, C oraz B, a także potas, żelazo, krzem garbniki i insulinę. Syrop z mniszka lekarskiego wzmacnia układ odpornościowy i kostny. Ponadto opóźnia procesy starzenia się skóry i działa przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Ważnym działaniem syropu jest także obniżenie złej frakcji cholesterolu oraz poziomu cukru.
Jak widać mniszek lekarski potocznie uznawany za zbędny chwast może pochwalić się szeregiem cennych właściwości. Jego walorem jest fakt, iż występuje pod różnymi postaciami wpływając pozytywnie na naszą kondycję zdrowotną.