Czego przestrzegać, by w pełni bezpiecznie przyjmować leki bez recepty?

To, że mamy do czynienia z jednym z największych w europejskiej skali wachlarzem środków medycznych i leków dostępnych bez recepty, bo praktycznie na każdym kroku można je kupić, trzeba sobie dzisiaj powiedzieć jasno jedną rzecz.

Lek bez recepty to nie znaczy, lek który nie będzie mógł nam zaszkodzić. Jest kilka zasad, które warunkują bezpieczne przyjmowanie tej kategorii leków, co też będzie mogło przełożyć się na bardzo konkretne czynniki i profity dla wielu osób. Przyjrzyjmy się pokrótce jak działać, by naprawdę bezpiecznie obchodzić się z takimi lekami. Przede wszystkim trzeba będzie ustalić jaka substancja czynna jest odpowiedzialna za działanie. Substancję czynną znajdziesz na opakowaniu. Po drugie, trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń wynikających z treści ulotki dołączonej do lekarstwa. To tam właśnie znajdują się informacje na temat składu, dawkowania, okoliczności przyjmowania, mówi farmaceuta z aptekapomocna24.pl. Ale to nie koniec, bo znajdziemy tam jeszcze przeciwwskazania i informacje na temat działań niepożądanych. Jeżeli podajemy lek dziecku, to trzeba bezwzględnie zweryfikować czy sam lek oraz dawka, będą odpowiednie dla wieku dziecka. W ulotce trzeba też sprawdzić, kiedy lek ma być podawany – czy ma być przyjmowany na czczo, czy też do posiłku lub po posiłku.

Dodatkowo też trzeba się nauczyć trafnie rozpoznawać pomocnicze substancje, deki czemu będzie wiadomo czy lek ma nietolerowane przez nas substancje. Ulotka podpowie, czy dane składniki znajdują się w konkretnym preparacie czy też nie. Dodatkowo trzeba też sprawdzić, jeśli na co dzień poruszasz się samochodem, czy przyjmowanie konkretnego leku będzie w ogóle pozwalało na prowadzenie. Jeżeli występowały kiedykolwiek objawy wskazujące na nadwrażliwość na lek, trzeba zastanowić się nad zmianą środka. Zawsze trzeba też sprawdzać działania niepożądane, którymi charakteryzować może się w niektórych przypadkach przyjmowanie leku.

Nigdy nie można też stosować dawkę podwójnych w przypadku ominięcia, lepiej wówczas odczekać i przyjąć następną dawkę zgodnie z zaleceniami na ulotce lub od lekarza. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz choćby cień wątpliwości i myślisz, że mogło wystąpić którekolwiek z niepożądanych działań. Tym samym jeżeli w ogóle będą występowały jakiekolwiek wątpliwości, trzeba bezwzględnie konsultować. Nie ma się co oszukiwać, nawet leki bez recepty mogą stanowić poważne zagrożenie w przypadku, jeżeli nie będą stosowane w sposób prawidłowy, więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/OTC.