Klucze do zdrowego kręgosłupa, czyli bez czego, dosłownie, ani rusz.

Są pewne czynności, które gwarantują nam utrzymanie kręgosłupa w zdrowiu i dobrej kondycji. Przyjrzyj się tej liście i jeśli stwierdzasz jakieś braki, koniecznie zweryfikuj podejście i zmień swoje nawyki.

Zanim będziesz skazany czy skazana na działania specjalisty – lekarza ortopedy. Oto nasz „ranking” dla zdrowego kręgosłupa.

Przede wszystkim regularne chodzenie

To ewidentnie jedna z najlepszych ćwiczeniowych form. Nie dość, że uruchamiamy stawy u podstawy kręgosłupa, poprzez rytmiczną rotację, to też pobudzamy głębokie mięśnie stabilizujące przy wykonywaniu każdego kroku. Sporo korzyści, choć z pozoru może się to wydawać nudne, przynoszą marsze terenowe. Jeśli ktoś mieszka blisko lasu czy innej okolicy sprzyjającej maszerowaniu to świetnie.

Spacery są tym skuteczniejsze im większą mamy świadomość tego, by zachowywać prawidłową postawę ciała. Warto z czasem zwiększać tempo oraz pokonywane marszem dystanse.

W zdrowym ciele, zdrowy duch – i kręgosłup też

Regularne ruszanie się, czyli ładniej mówiąc aktywność fizyczna. To niezwykle istotne by systematycznie uprawiać różne ćwiczenia. Jeżeli już zdarzy się przerwa, to trzeba powrócić do regularności możliwie najszybciej. Każda aktywność powinna być rozpoczynana od najmniejszego poziomu intensywności i mniejszej liczy powtórzeń.

Z biegiem czasu, stopniowo dokładamy sobie kolejne cele do osiągnięcia.

Zapamiętaj – trzeba uaktywniać każdy odcinek kręgosłupa, a gdy pojawia się ból, po prostu przerwać. Przy regularnych treningach, dolegliwości będą stopniowo ustępowały.

Ludzie na poziomie trzymają się w pionie – o postawie

Jeśli masz wyprostowaną sylwetkę – Twój kręgosłup jest zadowolony. To coś jakby od szczytu głowy biegła struna, która pociąga nas wysoko do góry. Stać powinno się na obu nogach, bez podpierania. Wciągać pępek, dzięki temu utrzymana zostaje czynna stabilizacja kręgosłupa. Poza tym, trzeba unikać siedzenia na głębokich fotelach oraz kanapach.

No i starać się także otrzymać wygięcie w dolnej części pleców. Trzeba siedzieć tak, by kolana znajdowały się możliwie częściej poniżej miednicy. Trzeba siedzieć w taki sposób żeby zajmować skraj krzesła na guzach kulszowych. To pozwala na zachowanie wyprostowanej sylwetki. Z biegiem czasu, taka postawa wejdzie nam w nawyk, w naturalny sposób chroniąc przed różnymi urazami.

Żywienie też ma znaczenie – i to naprawdę spore

Racjonalne żywienie – odpowiednio dobrana dieta też ma duży wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i zapewnia ochronę przed bólem pleców. Zapobiega też nadwadze oraz otyłości, która poprzez zwiększenie nacisku na kręgi podnosi ryzyko występowania bólu.

Podstawa to rezygnacja z tłuszczy w nadmiernej ilości, no i ze słodyczy. Co dzień powinno się dostarczać organizmowi 1200 mg wapnia. Warto przestawić się na biały ser i odtłuszczone mleko. Elementy te są budulcami kręgów, a więc mają bardzo duże znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Obok powyższych zaleceń, warto także postawić jeszcze jedno. Zdrowy rozsądek. W codziennych czynnościach, czasem wskakujemy na wysokie obroty i chcemy wszystko załatwić byle szybciej, byle tylko zdążyć zrobić jak najwięcej.

A taki pęd właśnie, jest przyczynkiem do tego, ze przestajemy o siebie dbać. I potem, zarówno z kręgosłupem, jak i z całym organizmem, mamy coraz więcej problemów. Powoli, spokojnie i z rozwagą – to zdecydowanie podstawa.