Kardiolog radzi – zadbaj o serce

Jest wiele organów o które powinniśmy zadbać, ale serce to ten najważniejszy organ. Prezentujemy jakie są najczęstsze schorzenia oraz podpowiadamy jak zadbać o serce.

Umiejscowione jest w środku klatki piersiowej w tzw. „worku osierdziowym”. Potocznie mówi się, że leży ono z lewej strony ciała, ponieważ ustępuje mu miejsca płuco lewe. Serce odpowiada na wszystkie emocje przykładowo jeśli denerwujemy się, płaczemy, boimy się czy jesteśmy szczęśliwi, kołacze ono dużo szybciej w celu dostarczenia z krwią wszystkim tkankom tlenu, przez to uważa się je za symbol ludzkich uczuć.

Gdy zauważymy objawy, które mogą mówić o możliwej chorobie serca, trzeba bez ociągania się udać się do specjalisty kardiologa. Po 40 roku życia zaleca się jedną wizytę kontrolną rocznie. Kardiolog podczas takiej wizyty oczywiście osłuchuje serce przez stetoskop oraz mierzy tętno. Jeżeli serce pracuje dobrze, to puls wynosi około 70 uderzeń na minutę.
Atak serca przeważnie powoduje: wysoki cholesterol, nadciśnienie tętnicze, długotrwały stres, wysoki poziom cukru we krwi, nikotyna, depresja, otyłość, brak regularnego ruchu, nadużywanie alkoholu, genetyka.

Podstawą jest zupełne zrezygnowanie z nałogów typu palenie. Daj swojemu sercu regularne ćwiczenia. Ważne jest aby się dotleniać, np. poprzez bieganie, które pomagają obniżyć stres. Bardzo ważne jest właściwe jedzenie .

Serce jest mięśniem działającym najwięcej spośród mięśni naszego ciała i nigdy nie odpoczywającym w odróżnieniu do pozostałych. Zdarza się, że pojawiają się jego wady, szczególnie jeśli osobiście znacznie przyczyniamy się do ich powstawania nadużywając używek czy źle jedząc. Co może być przyczyną choroby serca i które oznaki mogą być oznaką choroby?

pamiętajmy, ze dieta ma duże znaczenie przy zmniejszaniu ryzyka chorób serca
pamiętajmy, ze dieta ma duże znaczenie przy zmniejszaniu ryzyka chorób serca

Na to uważaj:

* Uczucie duszności związane z chorobami serca mogą pojawić się nawet po spokojnym spacerze albo w czasie spoczynku. Zdarza się że występują spontanicznie, bez konkretnego powodu.
* Zmęczenie jest skutkiem osłabienia mięśnia sercowego,  nie pompującego odpowiedniej ilości krwi kluczowej do odżywienia komórek w organizmie. Najczęściej osoba z chorym sercem czuje się znakomicie rano, a fatyga nagle rośnie w ciągu dnia.
* Mdlenie powstają wtedy kiedy serce nie dostarcza do mózgu wystarczającej ilości krwi która zawiera tlen. Po upływie około 10 sekund tego typu niedotlenienia ma miejsce omdlenie. Najczęstszą jego przyczyną na tle sercowym jest arytmia co oznacza że serce nie bije wystarczająco szybko (poniżej 60 uderzeń w ciągu minuty) lub zbyt szybko (szybciej niż 100 razy na minutę). W skutek tego krew nie dopływa w odpowiednim czasie do mózgu.
* Kołatanie serca czyli silne i wyraźnie przyspieszone uderzenia, oznaczające pojawienie się przedwczesnego, dodatkowego skurczu serca. Po nim chora osoba czuje gwałtowny skurcz, wynikający z konieczności nadrobienia i zrównania rytmu przez serce. Najniebezpieczniejsze są sytuacje występujące dłużej niż 2-3 minuty, podczas których serce szybko bije, a nie ma wysiłku fizycznego. Tego typu atakom zazwyczaj towarzyszy mocny ból w klatce i/lub zasłabnięcie.
* Opuchnięcia, które znaleźć można na nogach, wokół kostek, w dolnej partii ludzkiego tułowia albo na klatce piersiowej mają zwykle związek z nieprawidłową pracą serca. Takie, które powstają w okolicach brzucha i na nogach przeważnie świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.
* Sinica pojawia się na całej skórze, wargach, paznokciach, przeważnie gdy temperatura jest wysoka. Przeważnie jest ona objawem problemów z sercem.
* Kłucie w klatce piersiowej, najczęściej w postaci „dusznicy bolesnej”, ma początek po środku klatki piersiowej, towarzyszy mu duszenie. Może on promieniować aż do okolic ramion i głowy. Czas jego trwania to najczęściej poniżej kwadransa, a jak zauważymy, że trwa dłużej niż 15 minut – możliwy jest atak serca. Dusznica często pojawia się w czasie wysiłku lub podczas gdy człowiek jest zdenerwowany, a cofa się gdy odpoczniemy.

Objawy schorzeń serca mogą wystąpić niespodziewanie lub krokami nawarstwiać się przez kilka lat. Choroby mięśnia sercowego są tymi, które w większości przypadków powodujemy osobiście poprzez za dużo stresu, których musimy unikać, złą dietę, przeważnie skutkującą niedobrym poziomem cukru we krwi, również przyczyniającym się do nieprawidłowej pracy serca. Powszechnie wiadomo, że bardzo niedobre używki typu alkohol lub papierosy także znacząco przyczyniają się do powstawania chorób najważniejszego ludzkiego mięśnia.

źródło: kardio-med.pl.