Zdrowa i prosta dieta? Sprawdź jak działa dieta ośmiogodzinna

Główne motto diety ośmiogodzinnej to jedzenie przez 8 godzin i 16 godzin bez jedzenia.

dieta-rozne-produkty

W czasie tej diety można jeść co chcemy, w ilościach na jakie mamy zapotrzebowanie, ale trzeba uważać na bardzo kaloryczne produkty, wtedy lepiej kupić zdrową żywność. Zasady tej diety wolno stosować jedynie przez 3 dni w tygodniu, ponieważ trzymanie się jej przez dłuższy czas może dać złe wyniki. Zatem pierwsze trzy dni tygodnia spożywamy posiłki w godzinach 8-16, a następnie po godzinie 16 pościmy i pijemy jedynie zdrową, niegazowaną wodę mineralną. Napoje pomogą organizmowi na łatwe trawienie pożywienia, które uprzednio zjedliśmy.

Wolno spożywać co chcesz, ale powinny to być produkty zdrowe, pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, chude ryby, kasze. Według autorów diety, głównym powodem jej działania jest szesnastogodzinna przerwa, czas przeznaczamy na trawienie żywności. W tym czasie organizm oczyszcza się z toksyn.

Warto pamiętać! Motto mówi: „Jedz co chcesz przez 8 godzin i chudnij”, jasne jest, że jeżeli przez 8 godzin będziesz spożywała słodycze, cheesburgery, tłuste mięso, a później przez 16 godzin będziesz nic nie jeść, dieta nie będzie skuteczna, tłumaczy Zofia Stefaniuk, dietetyk z Krakowa.

Autorzy tej diety zapewniają, że stosując ją pozbędziesz się nawet ponad dwa kilogramy na tydzień. Co za tym idzie? Dziesięć kilogramów wagi w dół w okresie 6 tygodni, bez trudnych wyrzeczeń i katorgi. Czy dieta jest zdrowa i można stosować ją przez dłuższy czas? Dieta ta nie narzuca nam zmiany swoich nawyków żywieniowych. Autorzy nie nakazują jedzenia śniadania, który uważany jest za najważniejszy posiłek dnia, a piszą, że pierwszy posiłek można spożyć o porze na jaką ma się ochotę np. o 12-13 godzinie.

Dieta 8-godzinna jest bardzo popularna za granicą. Bestseller „New York Times” opisał ją: „Obserwuj znikające kilogramy bez patrzenia na to co jesz”. Jakiś czas temu dieta 8-godzinna przybyła również do Polski i zdobywa coraz większą popularność.

Dieta ośmiogodzinna nie wymusza liczenia kalorii, trzymania się skomplikowanego jadłospisu, jedzenia co 3 godziny ani nie skupia się na wyrzeczeniach. Stosując tą dietę można jeść wszystko co chcemy w dowolnych ilościach.

Dieta stosowana jest tylko przez 3 dni tygodnia. Czemu? Jej twórcy piszą, że szybkie chudnięcie nie jest bezpiecznym procesem, bo często prowadzi do efektu jojo. Dieta ośmiogodzinna daje szansę na dosyć sprawne, ale bezpieczne pozbycie się około 2 kilo na tydzień. Jest to raczej szybkie pozbycie się wagi jak na tak krótki czas, dlatego aby nie obniżyć metabolizmu, robi się 4 dni przerwy i potem przez 3 dni tygodnia trzyma się zasady tej diety.