Dlaczego cukier szkodzi?

W latach 80 XX wieku panowała opinie, że cukier krzepi i wpływa pozytywnie na kości. Wszelkim winowajcą nadwagi i chorób cywilizacyjnych miał być tłuszcz. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że to właśnie cukier jest odpowiedzialny za przybieranie na wadze, cukrzycę a także.. chorobie wieńcową i Alzhaimera!

Kilka słów o insulinie

insulinaKiedy dostarczamy organizmowi czystej dawki energii w postaci cukru prostego, ciało reaguje natychmiastowym wyrzutem insuliny, która jest odpowiedzialna za jego prawidłowy metabolizm. Po takim zastrzyku dostajemy energetycznego kopniaka, który napędza organizm do działania. Ta teoretycznie pożądana reakcja ma swoje ciemne strony. Taki szybki kopniak energetyczny kończy się tak szybko jak się zaczął. Po nagłym przypływie energii stepuje równie gwałtowny jej spadek, wynikający z szybkiego spadku poziomu cukru we krwi. Stajemy się senni i ociężali oraz zaczyna nas boleć głowa. Ciało domaga się nowej stymulacji i nowej dawki cukru powodując przemożną chęć na słodycze. Tą spiralę można powstrzymać dbając, by udział prostych cukrów w diecie był ograniczony do minimum.

Co to są cukry proste?

Prosty cukier to nie tylko biały proszek rafinowane sacharozy i glukozy. Cukry proste są obecne także w pożywieniu, które jemy. Dużą zawartość prostych węglowodanów mają na przykład owoce, alkohol a także produkty z oczyszczonej, rafinowanej mąki – pieczywo, słodycze czy makarony. Duża zawartość takich produktów w diecie może zaburzyć delikatną równowagę insulinową organizmu, powodując złe samopoczucie i przybieranie na wadze. W skrajnych przypadkach bogata w cukier dieta może prowadzić do groźnych chorób metabolicznych, takich jak insulinooporność czy nawet cukrzyca.
Węglowodany proste warto zastąpić w diecie tymi złożonymi, występującymi w kaszach, warzywach czy nieczyszczonym ziarnie, będącym składnikiem pełnoziarnistego pieczywa i makaronów. Węglowodany złożone są trawione przez organizm dużo wolniej a co za Tm idzie – nie powodują tak dużej reakcji ze strony produkującej insulinę trzustki. Energia uwalniana jest stopniowo a jej poziom łagodnie opada nie dając skutków ubocznych.

Kiedy można zjeść cukierka?

cukierekWęglowodany proste to składnik diety, którego spożycie warto ograniczyć do absolutnego minimum. Ich spożycie jest bezpieczne w zasadzie wyłącznie w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Ze względu na szybkie wchłanianie się cukrów prostych, są idealne jako posiłek tuż przed treningiem. Wielu biegaczy zaczyna rozgrzewkę tuż po zjedzeniu banana czy kawałka czekolady. Podczas intensywnego wysiłku energia z cukru zostaje od razu zużyta nie powodując uciążliwych skutków ubocznych. Cukier zjedzony po treningu odbudowuje zużyty glikogen mięśniowy, pozwalając ciału na łagodną regenerację. Pamiętajmy jednak, że nawet w dozwolonych sytuacjach, lepiej wybierać naturalne, pełnowartościowe źródła węglowodanów prostych, takie jak na przykład owoce. Rafinowane cukry, poza wątpliwymi wartościami odżywczymi, są zazwyczaj produktami wysoko potworzonymi a tych zwyczajnie nie warto jeść.

Źródło: Dieta-Med Kraków