To warto wiedzieć o zdrowiu

Dożyliśmy czasów, gdy wiedza i nowe odkrycia są na zaawansowanym poziomie. Nadal jednak spotyka się z sytuacjami, gdy ktoś bliski niespodziewanie choruje na serce, otyłość lub inne schorzenie. Jak w takim przypadku właściwie zadbać o swoje zdrowie w dzisiejszych czasach? Na co zwracać większą uwagę?

Badania przedstawiają nam bardzo wyraźny obraz tego, w jakim stanie zdrowia jest współczesny człowiek. Wciąż numerem jeden wśród przyczyn zgonów są choroby związane z układem krwionośnym. To znaczy choroby jak miażdżyca czy chore serce. Kolejne są nowotwory. Jest ich sporo rodzajów i są winne za tysiące śmierci rocznie.

Pamiętajmy też o przypadłościach XXI wieku jak cukrzyca. Inny sposób życia i odżywiania sprawił, że ludzkość zaczęły dotykać inne choroby. Można powiedzieć że na świecie panuje epidemia cukrzycy. Chorują na nią miliony osób. Praktycznie każde przetwarzane jedzenie zawiera cukier. Ludzie jedzą mało warzyw i owoców. Z powodu pośpiechu jedzą dużo fast-foodów. Wszystko to się kumuluje i przekłada na choroby.

Dlatego jest parę rzeczy, o których trzeba pamiętać.

u-lekarza

Nieprawidłowe odżywianie się może prowadzić otyłości czy cukrzycy. Istotne jest, by dieta człowieka była odpowiednio dobrana. Jeżeli mamy z tym problem to najlepiej udać się do dietetyka. Po odpowiednim wywiadzie ułoży on nam dietę dopasowaną do naszych właściwości organizmu. Cechy takie jak grupa krwi czy płeć są ważne i wpływają na kształt ostatecznej diety. Jest teraz naprawdę wiele diet, rodzajów pokarmów (np. bezglutenowych) w przystępnych cenach. Dodatkowo kalkulatory kalorii na smartfony pomogą nam stwierdzić ile tak naprawdę kalorii spożywamy dziennie i pilnować limitów.

Przy raku kluczowe jak najbardziej wczesne zdiagnozowanie nowotworu. Przez to leczenie ma największe szanse na powodzenie. Dlatego zaleca się cykliczne badanie u onkologa – można się przebadać np. tutaj. Przez takie kontrolne wizyty u onkologa mamy szanse na wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia. Warto poczytać jak ciężko jest wyleczyć nowotwór w końcowej fazie. Dlatego kontrolne badania, morfologia krwi i inne są tak ważne.

Dieta czy kontrole są istotne, ale nie zapominajmy że ważny jest tryb naszego życia. Czy uprawiamy sport? Czy dbamy o odpoczynek? Takie czynniki jak stres czy brak aktywności mają bardzo duży wpływ na samopoczucie i zdrowie. Jest sporo badań, które pokazują że już 20 minut ćwiczeń dziennie ma zauważalny wpływ na zdrowie. A są proste sporty które można wykonywać od razu jak bieganie czy nordic walking. A dodatkowo poprawiają one nasze samopoczucie. Same korzyści dla zdrowia i dla nas :).

nordic-walking

Pamiętajmy, że dużo zależy od nas. Niektórzy myślą że to winna jest genetyka. Czasem ma ona wpływ. Ale często sami przyczyniamy się do rozwoju choroby przez złe odżywianie się czy brak sportu. Warto to przemyśleć.